Kamień nazębny - kilka rzeczy które powienieneś o nim wiedzieć
Kamień nazębny to problem, na który narażony jest każdy z nas. Co więcej jego pojawienie się możliwe jest nie tylko na naszych naturalnych zębach, ale nawet na protezach. Z pewnością więc warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej. Kiedy więc powstaje kamień nazębny? W jaki sposób możemy go skutecznie usuwać? Czy istnieją sposoby, aby ochronić się przed jego powstaniem?
Powstawanie kamienia nazębnego
Kamień nazębny jest konsekwencją tworzenia się płytki nazębnej, która rozwija się już zaledwie kilka godzin po wyszczotkowaniu zębów. Niezbędne jest więc regularne usuwanie płytki nazębnej. Jak wiemy dokładne szczotkowanie niezbędne jest co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Skład kamienia nazębnego to przede wszystkim substancje, które występują w naszej ślinie, pojawiają się też złuszczone komórki nabłonka, resztki pożywienia, bakterie próchnicotwórcze i inne dodatkowe składniki. Pojawia się więc dość częste pytanie: w jaki sposób możemy odróżnić płytkę nazębną od kamienia? Otóż płytka lokalizuje się wzdłuż linii dziąseł, jak również w przestrzeniach międzyzębowych. Wyróżnia ją lepkość, kolor biały lub bezbarwny. Jest łatwa do usunięcia w czasie czyszczenia zębów. Kamień tworzy natomiast często żółtawy osad, który ściśle wiąże się ze szkliwem i jego usunięcie w czasie standardowej pielęgnacji jest niemożliwe.
Niestety na powstanie kamienia nazębnego narażeni jesteśmy wszyscy. Różnica dotyczy jedynie tego, w jakim czasie się on uwidoczni. Pojawia się również na sztucznych zębach, czy aparatach ortodontycznych. Warto dokładać więc szczególnych starań w dbałości o higienę, aby ograniczyć jego występowanie.
Usuwanie kamienia nazębnego
Do czasu, gdy płytka na naszych zębach jest miękka, możemy ją z powodzeniem usunąć samodzielnie. Jednak w sytuacji gdy dojdzie do jej mineralizacji, niezbędne staje się odwiedzenie gabinetu dentystycznego. Przeprowadza się wówczas zabieg o nazwie scalling, który polega na rozbijaniu kamienia za pomocą ultradźwięków. Oprócz tego wykonuje się również piaskowanie, które pozwala na usunięcie pozostałości kamienia. Jego usuwanie jest niezbędne, gdyż może prowadzić do poważnych schorzeń zębów i przyzębia.